CAHİT ŞAHER

CAHİT ŞAHER

CAHİT ŞAHER


Doğum Tarihi : 
Doğum Yeri : 
Eğitimi : Ankara Devlet Konservatuvarı opera yüksek bölümü mezunu 
Yabancı Dili : İngilizce

Lise eğitimini tamamladıktan sonra, 
Ankara Devlet Konservatuvarı opera bölümüne girdi.
1973 yılında opera yüksek bölümünden mezun olarak, 
Ankara Devlet Operası’ nda solist sanatçı olarak
çalışmalarına başladı. 
1980-81 yılında Almanya Mainz Operasında mesleki çalışmalarını sürdürdü.
1986-87 yılında Avusturya Viyana Volks Oper’ de ihtisas yaptı.
Daha sonra İstanbul Devlet Operası’ nda solist sanatçı olarak çok sayıda eserde baş rol üstlendi.
1970 yılından yılından itibaren Radyo ve TRT’ de, daha sonra özel televizyon kanallarının Türkiye’ de faaliyet göstermesiyle, sayısız film, dizi ve programda seslendirme yaptı. Birçok ürünün tanıtımında ve reklamında, sesi ve görüntüsüyle görev aldı.

TRT2′ de Sanat programları sundu, özel kanallarda haber programlarında çalıştı.

Ankara Gazi Üniversitesi ve İstanbul Marmara Üniversitesinde belli aralıklarla öğretim görevlisi olarak ders verdi. Rol aldığı eserlerden bazıları : 

Renzo Rosellini-(Arthur Miller)- Uno Sguardo dall Ponte -Eddie Carbone, Rossini-Sevil Berberi-Don Basilio, A.Sullıvan- Mikado- Pooh Bah, Üzeyir Hacıbeyli- Arşın Mal Alan- Sultan bey, Mozart- Figaro’nun Düğünü- Dr. Bartolo, Mozart- Saraydan Kız Kaçırma- Selim Paşa, Mozart- Sihirli Flüt- Sarastro, Mozart-Sihirli Flüt- Sprecher, Mozart-Don Giovanni- Commendatore, Moniushko-Halka- Stolnik, Nevit Kodallı-Gılgameş- Enkidu, Nevit Kodallı- Van Gogh- Dr. Gashet, Okan Demiriş- 4. Murat- Bekri Mustafa, Okan Demiriş- Yusuf ile Züleyha- 2.Mahkum, İ. Stravinsky- Askerin Öyküsü- Anlatan, Çaykovski- Çaykovsky’nin Yaşamı- Çaykovski, Çaykovsky-Maça Kızı, Massenet- Werter’in Acıları, Rossini-La Cambiale di Matrimonio, E. Kalman- Çardaş Prensesi- Prens, Carl Millöcker- Yoksul Öğrenci-Piffke, I. Stravinsky-Rossignol, G. Verdi-Otello- Lodovico, G. Verdi- Rigoletto-Sparafucile, G.Verdi- Maskeli Balo- Samuel, C.Gounod- Romeo ve Jülyet- Rahip Lawrence, Ferit Tüzün- Midas’ın Kulakları- Apollon, Sabahattin Kalender- Nasreddin Hoca-Timur, A.Adnan Saygun- Özsoy Operası- Feridun(Hakan) (Türkiye’de 2. Oynanışı), A.Adnan Saygun -Kerem Operası, G. Puccini-Tosca, R.Rodgers-O.Hammerstein- Kral ve Ben Müzikali (King and I)- Kral, Otto Nikolai-Windsor’un Şen Kadınları- Falstaff, B.Smetana- Satılmış Nişanlı- Micha, U.Giordano- Andre Chenier- Yargıç, Francesco Cilea- Adriana Lecouvreur gibi eserlerde rol almıştır.

YouTube Preview Image