G-Force

g-force

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmin çıkış noktası çok ilginç.” diyor yönetmen Hoyt H. Yeatman Jr. “Görsel açıdan çığır açacak yeni bir proje arıyordum. Bu fikrin çıkmasını sağlayan beş yaşındaki oğlum oldu. Anaokulundaki sınıfından bir kobay getirmişti. Onlarsan sanki üniforma ve askeri miğfer giymiş askerlermiş gibi bahsediyordu. Ben de “Bu ufaklıklardan bir gizli ajan örgütü kursak ya.” diye düşündüm.

“Hepimiz güldük.’ diye devam ediyor Yeatman. ‘Sonra internette araştırınca kediler, yunuslar, köpekbalıkları ve böcekler dahil olmak üzere, Amerikan devleti tarafından eğitilerek gizli operasyonlarda kullanılan hayvanlarla ilgili çok ilginç hikyeler okudum. 

Bebeklerin ağzından çıkan bu hikaye,’ diyor yapımcı Jerry Bruckheimer, “çok sıra dışıydı. Bu da bizim için uygundu; çünkü çok orijinaldi. En güzel tarafı da G-FORCE’daki hayali noktanın aslında bazı gerçek durumlarsan esinlenilmiş olması. Mayınları tespit eden yunuslardan kayıt cihazı taşıyan hamamböceklerine kadar, devletimiz ulusu korumak için hayvanların eğitildi pek çok gizli program başlatmıştı. Biz de bunu bir adım ileriye götürdük. Biliminsanları bu hayvanları sadece eğitmekle kalmayıp, onlarla iletişime geçmenin bir yolunu bulsaydı ne olurdu?”

Kobayların hayvanlarının gizli ajan olması fikrini geliştiren yapımcılar, hepsi de işine son derece bağlı üç kobay, bir yıldız burunlu köstebek ve bir sinekten medyana gelen G-Force’u yarattı. “Herhangi bir anda, dünyanın kaderinin onların patilerinde olabileceğini biliyorlar.” diyor Bruckheimer.

Ama filmin başarılı ve bir şekilde inandırıcı olması için, hayvanların da bir şekilde iletişimde olması gerekiyordu. Burada devreye, filmdeki G-Force’un arkasındaki dahi Dr. Ben Kendall giriyor. “Büyük icadı, yaptığı küğçük başlık. Bu sayede hayvanlar düzgün İngilizce konuşabiliyor. Kendi dünyalarında tıpı bizim gibi konuşabiliyorlar; ama insanlarla iletişime geçmek için bu başlıkları takmaları gerekiyor.”

Dr. Kendall’ın gizli operasyonunda, G-Force’un görevlerinde yardımcı olan inanılmaz araçlar kullanılıyor.Motorlu sağlık topundan, gece görüşüne ve mini askeri PDA’lara kadar, G-Force’un dünyayı kurtarması için her şey mevcut. “Yüksekten atlamak için, düşük irtifalı yelken kanatları var.” diyor Yeatman. “Çatı tepelerine sıçramaları gerektiğinde roket yardımı alabiliyorlar. G-FORCE dünyasında kobayların çok acayip araçları var.”

Kötü kalpli milayerder bir sanayicinin dünyayı yok etme planları ortaya çıkınca G-Force’un eğitimi ve ileri teknoloji casus araçları sınanmış oluyor. Görev çağırınca G-Force maceranın içine dalar.

18 Eylül 2009 dan itibaren sinemalarda

Yapımcı Jerry Bruckheimer, hayvanların casusluk faaliyetlerinde kullanılmak üzere eğitildiği gizli bir hükümet programındaki son gelişmeleri ele alan komedi macera filmi “G-Force” ile ilk 3 boyutlu filmine imza atıyor. En gelişmiş casusluk ekipmanlarıyla donatılmış olan bu eğitimli kobay fareler, dünyanın kaderinin patilerinde olduğunu fark ediyorlar. G-Force’un üyeleri kobay ajan Darwin (seslendiren SAM ROCKWELL), her koşulda başarıya ulaşmaya kararlı ekip lideri Blaster (seslendiren TRACY MORGAN), sürekli tavır takınan, her şeyin aşırısını ve Juarez’i seven silah uzmanı Blaster; dövüş sanatları uzmanı seksi Juarez (seslendiren PENÉLOPE CRUZ), ayrıca duvardaki sinek kadar rahat gizlenebilen istihbarat uzmanı Mooch ve bilgisayar ile bilgi teknolojisi uzmanı yıldız burunlu köstebek Speckles (seslendiren NICOLAS CAGE). Maceraları sırasında G-Force üyeleri hayvanlar aleminin diğer üyeleriyle de tanışır; evcil hayvan mağazasında kalakalmış olan Hurley (seslendiren Jon FAVREAU) ve sınırlar konusunda son derece takıntılı hamster Bucky (seslendiren STEVE BUSCEMI) .

Yönetmenliğini Oscar ödüllü görsel efekt ustası Hoyt. H. Yeatman Jr.’ın yaptığı G-FORCE, seyircileri son derece hareketli bir maceraya sürüklerken dünyanın daha da büyük kahramanlara ihtiyacı olduğunu bir kere daha ispatlıyor.

“Bilindik, hatta klasik konuları ele alıp, farklı bir yaklaşım getirdikten sonra olanları görmek çok eğlenceli.” diyor Bruckheimer. “Gizli ajanlarla ilgili filmler James Bond’dan çok daha öncesine dayanır. Hayvanların konuşturulduğu ve kişilik kazandırıldığı filmler de bir süredir mevcut. Ama aynı zamanda gizli ajan olan hayvanlarla ilgili, ayrıca bol aksiyonlu, üç boyutlu bir animasyon film hiç görmedik.”

Aksiyon ve bilgisayar destekli animasyonu birleştiren bu ileri teknoloji filmde ayrıca, kötü kalpli sanayici Leonard Saber’i canlandıran Golden Globe ödüllü BILLY NIGHY, G-Force’u kapatmak isteyen Özel Ajan Kip Killian’ı canlandıran WILL ARNETT, G-Force’un babacan kurucusunu canlandıran ZACH GALIFIANAKIS, ekibin veterinerini canlandıran KELLI GARNER, Connor’ı canlandıran TYLET PATRICK JONES, Killian’ın G-Force dosyasına atadığı pek de zeki olmayan ajanları canlandıran JACK KONLEY ve GABRIEL CASSEUS, içi içine sığmayan pet shop sahibini canlandıran NIECY NASH, ve Büyükbaba Goodman’ı canlandıran LOUDON WAINWRIGHT gibi gerçek oyuncular da yer alıyor.