HAYVANLAR ALEMİ

Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi 30. bölümden alınmıştır

57.29
Altı bin kilometre kanat çırpmak. Bu Mançurya turnalarının yılda iki kez Asya kıtasının bir ucundan diğer ucuna yaptıkları muhteşem uzun yolculuktur. Ekim ayında, kışı atlatmak için gün batımından günbatımına kadar gökyüzünde uçarlar.

57.45
Mançurya’dan Hindistan’a kadar uzanan bu inanılmaz yolculuk sırasında dünyanın en büyük sıra dağı Himalayaların üzerinden geçerler.
57.55
Her yıl bu turnalar, dünyanın en yüksek noktaları üzerinde uçarlarken ne yazıkki ancak burada yaşayan çok az sayıdaki insan bu olağanüstü göçe tanıklık etme şansına sahip olabilirler.
58.11
İki üç gün hiç mola vermeden uçarlar. Daha sonra Kuzey Hındistan’da uzun bir mola verilir ve son durakları olan Güney Hindistan’a hareket etmeden önce bir kaç günü burada geçirirler.
58.38
Çiftleşme mevsimi, uzun yolculuklar için başka bir nedendir. Bu dikenli iri vatozların göz alıcı ve büyülü bir araya gelişleri doğayla bilim kurgu arası bir şeydir.
58.55
Her yıl Kasımda, Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki resiflerin civarında en güzel aşk balesini gerçekleştirmek için bir araya gelirler ve daha sonra yeniden okyanusa dönmek için ayrılırlar.
59.25
Yirmi metre kaılnlığındaki buz tabakası üzerinde ve sıfır derecenin altında yiyecek aramak hiç kuşkusuz piknik değildir.
59.34
Bu kutup ayıları, beslenmek için en sevdikleri yemek olan fokları takip etmek zorundadırlar.