Merly Streep

Merly Streep seslendirme

Merly Streep
seslendirme

 

Mary Louise Streep, 1949 doğumlu Amerikalı oyuncu. Hem tiyatroda, hem televizyon
yapımlarında hem de sinema başyapıtlarında rol alan Streep, 3 kez Oskar Ödülü’ne layık
görüldü, 17 adaylıkla da Oscar’a en çok aday olan oyuncu olma ünvanını taşıyor. Ayrıca
BAFTA, Altın Küre, Altın Palimye gibi ödülleri sayısız kez kazandı. Gelmiş geçmiş en
yetenekli aktrislerden biri olarak görülüyor.Merly Streep, 22 Haziran 1949’da New Jersey,
Amerika’da dünyaya geldi. Babası Harry Streep bir ilaç şirketi yöneticisi, annesi Mary
Streep ise İsveç, İrlanda ve İngiliz soylarından gelen bir reklam yıldızıydı. Streep, babasının
köklerinin de Hollanda’dan geldiğini söylemişti, hatta ailesinin orijinal soyadı olan Messerschnitz, Hollanda’da
Streep’e çevrilmişti.Oyuncu, New Jersey’de büyüdü. Vassar Koleji’nde drama okudu ve buradan mezun olduktan sonra Yale Üniversitesi’nin drama bölümünde güzel sanatlar alanında master yaptı.Rol aldığı ilk film, 1977 yapımı “Julia” oldu. Küçük ama önemli bir rol üstlenmişti. İkinci filmi 1978 yapımı Avcı (The Deer Hunter), Streep’e en iyi yardımcı oyuncu dalında ilk Akademi Ödülü adaylığını getirdi. Bu filmde usta aktör Robert de Niro’yla başrolleri paylaşmıştı. Bir sonraki yıl, Dustin Hoffman ile rol aldığı Kramer Kramer’e Karşı (Kramer vs. Kramer) filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını aldı. 1982’de ise Sophie’nin Seçimi (Sophie’s Choice), oyuncuya en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandırdı.Streep, beyazperdedeki hızlı yükselişinin yanında televizyon yapımlarıyla da parlıyordu. Mini dizi “Holocaust”taki rolüyle, 1978’de ilk Emmy Ödülü’nü aldı. 1980’lerde Streep, “The French Lieutenant’s Woman” (1981), “Silkwood” (1982), “Out of Africa” (1985), “Ironweed” (1987), “A Cry in the Dark” gibi birçok başarılıyapımda rol aldı. 1984 – 1990 yılları arasında oyuncu, favori sinema oyuncusu dalında 6 kez “People’s ChoiceÖdülü”nü kazandı. 1990’da ise dünyanın en çok tercih edilen oyuncusu seçildi.1990 yılından sonra Streep, rolçeşitliliğine gitti.

“Postcards from the Edge”, “Death Becomes Her”, “The House of the Spirits”, “The Bridges of
Madison County”, “The River Wild”, “She-Devil”, “Marvin’s Room”, “Music of the Heart” gibi filmlerde çok çeşitli
karakterleri canlandırdı. “Music of the Heart” filmi içinse keman çalmayı öğrendi.Oyunculuk dışında, Streep, “The Simpsons Movie” ve “King of the Hill” animasyonlarında ve bir Steven Spielberg – Stanley Kubrick filmi olan “A.I.”da seslendirme yaptı.2002 yılından sonra “Adaptation”, “The Hours” gibi ses getiren filmlerde ve Al Pacino ile birlikte “Angels in America” adlı mini dizide rol aldı. Bu dizideki rolü, oyuncuya ikinci Emmy Ödülü’nü kazandırdı. “The Devil  Wears Prada” ise, oyuncuya müzikal veya komedide en iyi kadın oyuncu dalında 2007 Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı. 2009 yapımı Julie & Julia filminde rolüyle bir kez daha En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na aday oldu. 2012 Akademi Ödülleri’ndeyse Demir Leydi (The Iron Lady) filminde eski İngiltere başbakanı Margaret Thatcher performansıyla kariyerinde üçüncü kez Oscar ödülüne kucakladı. Streep, beyaz perde ve televizyon dışında birçok Broadway yapımında da rol aldı. 1976’da “27Wagons Full of Cotton” adlı yapımla başladığı Broadway kariyerine Anton Chekhov’un “The Cherry Orchard” 
oyunuyla, “Happy End” gibi müzikallerle devam etti. Tiyatroda gösterdiği başarı da oyuncuya birçok prestijli ödül ve adaylık kazandırdı ancak beyaz perdedeki hızlı yükselişi sonucu sahnelere ara veren Streep, 2001’de tiyatroya dönüş yaptı. Anton Chekhov’un “The Seagull” oyununda, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman ve Sophie’s Choice’daki rol arkadaşı Kevin Kline, oyuncuya sahnede eşlik etti. Eylül 2006’da ise, bir Bertolt Brecht ürünü olan “Mother Courage and Her Children”da yine Kevine Kline’la rol aldı. Oyun öyle büyük bir başarı yakaladı ki, seyirciler yağmur altında saatlerce kuyrukta bekliyordu. Streep 3.5 saatlik oyunda şarkı da söylüyordu.Streep, gelmiş geçmiş en yetenekli ve tercih edilen oyunculardan biri olduğunu aldığı ödüllerle de kanıtladı. Sinema, tiyatro ve televizyon dallarında aday olduğu 100’ün üstünde ödülün 50’ye yakınını kazandı. Bunlardan 3 tanesi Oscar Ödülü oldu ve oyuncu halen Oscar’a en çok aday olan sanatçı ünvanını 17 adaylıkla elinde bulunduruyor (en yakın rakibi Katherine Hepburn’ün 12 adaylığı var). Bunlardan 3 tanesi en iyi yardımcı kadın oyuncu, 14 tanesi ise en iyi kadın oyuncu dallarında. Streep, Altın Küre Ödülü’nü en çok kazanan aktris ünvanını 5 ödülle Rosalind Russell ile paylaşıyor. Aynı zamanda Altın Küre Ödülleri’ne en çok aday olan ikinci oyuncu. (21 adaylık) Streep, Avcı filmindeki rol arkadaşı John Cazale ile nişanlandı ancak Cazale, 1978 yılında kanserden yaşamını yitirdi. Aynı yıl Streep, aktör Don Gummer ile evlendi. 4 çocukları oldu: 1979 doğumlu Henry, 1983 doğumlu Mamie, 1986 doğumlu Grace ve 1991 doğumlu Louisa. Mamie Gummer da, tıpkı annesi gibi bir oyuncu olmaya karar verdi ve ilk oyunculuk deneyimini 2005 yılında
bir Broadway oyununda yaşadı. Merly Streep’in Hollywood Ünlüler Kaldırımı’nda bir yıldızı bulunuyor. 2001 yılındaNorveç’teki Nobel Barış Ödülü’nün sunuculuğunu üstlenmiş. Oyuncunun başarısı, New York valisini bir “Merly Streep Günü” yapmaya teşvik etmiş. Her yıl 27 Mayıs günü hayranları tarafından “Merly Streep Günü” olarak kutlanır. Birçok eleştirmen tarafından yaşayan en iyi sinema oyuncusu olarak gösteriliyor. Ayrıca rol yaparken her dili mükemmel bir şekilde konuşabiliyor. “Susam Sokağı” adlı çocuk klasiğinin Amerikan versiyonunda oyuncunun onuruna bir Merly Streep karakteri konulmuş. 
Rol aldığı filmler ve Türkçe seslendirenler : 
Julia,
The Deer Hunter,
Manhattan,
The Seduction of Joe Tynan,
Kramer vs. Kramer,
The French Lieutenant’s Woman,
Still of the Night,
Sophie’s Choice,
Silkwood,
Falling in Love,
Plenty filminde seslendiren Birtanem Candaner,
Out of Africa,
Heartburn,
Ironweed,
A Cry in the Dark,
She-Devil,
Postcards from the Edge,

Defending Your Life,
Death Becomes Her,
The House of the Spirits,
The River Wild,
The Bridges of Madison County,
Before and After,
Marvin’s Room,
Dancing at Lughnasa,
One True Thing,
Chrysanthemum,
Yapay Zeka – A.I. Artificial Intelligence filminde Aysun Topar, Dilara Tor,
Music of the Heart,
Ters Yüz – Adaptation filminde Bedia Ener
The Hours,
Takıldım Sana – Stuck on You filminde Oya Prosçiler,
The Manchurian Candidate,
Talihsiz Serüvenler Dizisi – Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events filminde Gülen Karaman,
Prime,
A Prairie Home Companion,
The Music of Regret,
Şeytan Marka Giyer seslendiren Zeyno Eracar,
Dark Matter,
Evening,
Rendition,
Aslanı Kuzulara – Lions for Lambs filminde Müdrike Coşansu, Bedia Ener, Özden Ayyıldız,
Mamma Mia! filminde Müdrike Coşansu,
Doubt,
Julie & Julia,
Fantastic Mr. Fox,
It’s Complicated,
Ricki and the Flash,
Mary Poppins: Sihirli Dadı filminde Özlem Abacı,
Diren,
Florance seslendiren Müge Oruçkaptan
The Laundromat seslendiren Füsun Kokucu,

Meryl Streep hakkında sitede yer alan tüm yazılar  

Meryl Streep oyuncu

Meryl Streep
filmleri