SESLENDİRME SANATÇILARI MESLEK BİRLİĞİ

SES-BİR BASIN BİLDİRİSİ
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARININ VE DEĞERLİ HALKIMIZIN DİKKATİNE!

SES-BİR
SES-BİR

 

Meslek şartlarını,kalitesini,üye haklarını,telif haklarını korumak ve kollamak için kurulan,yasaların verdiği hak ve yetkiler doğrultusunda hareket eden meslek birliğimiz,iş yaptığımız kanal ve şirketteki şartları gözden geçirmiş ve uygulanması gerekli olan koşulları tespit etmiştir.Türkçe’mizin özensiz kullanıldığı,her geçen gün biraz daha bozulduğu bir gerçektir. Bu gidişe son vermek için doğru çevirilere,kalifiye konuşmacılara ve bunları denetleyecek eğitimli yönetmenlere ihtiyaç olduğu kesindir. Bu koşulların uygulanması hem meslek birliğimizin hem de bu işi yapan sizlerin yararına olacaktır.Bu nedenle meslek birliğimiz sizden bazı isteklerde bulunmayı uygun görmüştür.Konuya ilgisiz kalmayacağınız umuduyla isteklerimizi ekte bildiriyoruz Saygılarımızla.
Seslendirme Sanatçıları Meslek Birliği Üyelerinin Televizyon Kanalları ve bu kanallara iş yapan özel şirketlerden istediği işyeri çalışma şartları:

1.Birliğin belirlediği taban fiyatların bütün stüdyolarda uygulanması,
2-Seslendirme yapan üyelerimize yaptığı seslendirmeden ne kadar ücret alındığını belirten bir döküm verilmesi,
3-Çevirilerin yetkin kişilerce ve doğru Türkçe ile yapılması,stüdyolara redaksiyonlu gelmesi,
4-Stüdyo koşullarının ve sanatçı dinlenme salonlarının steril ve çalışanların sağlığına uygun koşullarda olması,
5–Stüdyolardaki seslendirme yönetmenlerinin Türkçe konusunda yetkin kişiler olması,yönetmen vasfı taşıması,fonetik ve diksiyon eğitimi almış olması,
6–15 Ocak 2005’ten itibaren Ses-Bir üyelerinin aldığı karar doğrultusunda Ses-Bir üyesi olmayan kişilerle aynı stüdyoya girilmeyecek,aynı film ve dizide konuşulmayacaktır.Seslendirme mesleğindeki ses kirliliğini önlemek amacıyla bu kararı almış bulunuyoruz.Bu işin eğitimini almamış kişilerle aynı ortamı paylaşmak istemiyoruz.Birlik olarak bizde en kısa zamanda eksiklikleri bulunan üyelerimizi iç eğitimden geçirmek için çalışmalarımıza başlayacağız.
7–Birlik üyelerimizin bir sosyal güvenceye kavuşması ve ayrıca telif haklarımızı takip ederken gerekeceği için bütün üyelerimizin defter tutmaları gerekmektedir.Dolayısıyla stüdyolarda defter tutmayan sanatçılarla çalışılmaması her iki tarafında yararınadır.
8–Stüdyolarda yapılan kayıtlar bir tek kanal için yapılmaktadır.Bu kaydedilen film-dizi-çizgi film ve belgesellerin bazı firmalarca mastır bandının Türkçe dublajlı olarak istendiği ve daha sonrada bu kayıtların başka bir kanala yada DVD-VCD gibi ortamlara ikinci kez satıldığı saptanmıştır.Bunun için ne o kaydı yapan stüdyoya ne de,konuşan sanatçılara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.Bu durumda hem seslendirmeyi yapan stüdyo hem de seslendirme sanatçıları mağdur olmaktadır.Böyle bir durum tespit edildiği zaman seslendirme sanatçılarına para ödemeyen kanal yada kuruluşa karşı hukuki işlemlere başvuracağımızı bildiririz.
9–Seslendirme ücretleri sanatçılara en geç bir ay içinde ödenmelidir.Bir ayı geçmemek koşuluyla günlük-haftalık-15 günlük ve aylık ödenebilir..
10–Yönetmen ücretleri başrol taban fiyatının iki katıdır.
11–Tüm sözleşmelerde yetkili tek meslek birliği Yetki belgesi doğrultusunda Seslendirme Sanatçıları Meslek Birliğidir.

BÜTÜN BU İSTEKLERİN NEDENİ İŞ KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİNDİR
ŞİRKETLERİN ÇOĞU BU ŞART VE YAPTIRIMLARA SICAK BAKMIŞ,ŞARTLARIMIZI KABUL ETMİŞTİR.
DİĞER TARAFTAN MESLEK BİRLİĞİMİZİ OYALIYICI TUTUM VE DAVRANIŞ SERGİLEYEN SARAN FİLMCİLİK AK’LA KARA SESLENDİRME ŞİRKETİ SENKRON SESLENDİRME ŞİRKETİ MESLEK BİRLİĞİMİZİN ŞARTLARINA YANAŞMAK ŞÖYLE DURSUN,AKSİNE YAPILAN İŞİN KALİTESİNİ DÜŞÜRÜCÜ DAVRANIŞLARDA BULUNMUŞLARDIR.
AKSİ DAVRANIŞ İÇİNDE OLUP,ANLAŞMA ZEMİNİNE YANAŞMAYAN SARAN ULUSLAR ARASI FİLMCİLİK ADLI ŞİRKET SAYIN BANU ZORLUTUNA’NIN ŞİRKETİN SESLENDİRME İŞİNİN BAŞINA GETİRİLMESİ İLE BU ANLAŞMA ZEMİNİNDEN İYİCE UZAKLAŞMIŞTIR.
FUTBOLDAN ÇOK İYİ ANLAYAN SAYIN SADETTİN SARAN’A SORMAK İSTİYORUZ:
SÜPER LİG TAKIMI KADAR İYİ BİR YERDE OLAN ŞİRKETİNİZİ,NEDEN ÜÇÜNCÜ LİG DE TOP KOŞTURAN TAKIMLARIN YEDEKLERİNDEN BİR KADRO İLE ZİRVE MÜCADELESİNE SOKUYORSUNUZ?
LÜTFEN ÖNCELİKLE BU LİGİ HAK EDEN ELEMANLARLA TAKIM OLUŞTURUN
BİZCE BİR AN ÖNCE DE TEKNİK DİREKTÖRÜNÜZÜ GÖNDERİP,İYİ ELEMANLARDAN KURULU BİR TAKIMLA YOLA DEVAM EDİN
SESLENDİRME SORUMLUNUZ SAYIN BANU ZORLUTUNA TAŞERON ŞİRKETLERİN ESKİ BİR TAVRI OLAN ALTERNATİF SESLENDİRME KURSU ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR.
BU DENETİMSİZ KURSLAR HER ZAMAN SESLENDİRME MESLEĞİNE VE TÜRKÇEYE ZARAR VERMİŞTİR.BU TAVIRLA DA VERMEYE DEVAM EDECEKTİR.
BU KONUDA YAPTIRIM YETKİSİ OLAN RADYO TELEVİZYON ÜST KURULUNU GÖREVE DAVET EDİYORUZ. RTÜK BU DURUMA DUR DEMELİDİR. BİR SESLENDİRME SANATÇISININ YETİŞMESİ İÇİN UZUN YILLAR GEREKMEKTEDİR.
ÜÇ GÜNLÜK KURS İLE NEREYE KADAR GİDEBİLİRSİNİZ?
SARAN ŞİRKETİNİN ÇÖZÜMÜ,İŞ KALİTESİNİN DAHA DA DÜŞMESİNE NEDEN OLACAKTIR.BU ANLIK ÇÖZÜMLER MESLEĞİMİZE VE İZLEYİCİLERİMİZE DEĞER VERMEMEKTEN KAYNAKLANMAKTADIR.ADI GEÇEN ŞİRKET BU ÇÖZÜM İLE
BELKİDE BEĞENİ İLE İZLENEN BİR ÇOK FİLM VE DİZİNİN SEYİRCİ
KAYBETMESİNE NEDEN OLACAKTIR.
İŞ YAPTIKLARI ÖZEL TELEVİZYON KANALLARININ BU DURUMA SESSİZ KALMASI DAHA DA ACIDIR
İŞTE BURDA BEĞENİ SAHİBİ İZLEYİCİLERİMİZİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ
SİZLERE KÖTÜ İŞLERİ İZLETTİREN KANAL VE ŞİRKETLERİ LÜTFEN UYARINYAZIN,TELEFON EDİN,FAX YAZIN ELİNİZDEN GELENİ YAPIN
ÇÜNKİ BİZ BU MESLEĞİ İZLEYİCİ BEĞENİSİ İÇİN YAPIYORUZ
GÜNLERCE TER DÖKÜP,EMEK VERİYORUZ,HEPSİ SİZLERİN İYİ KONUŞULMUŞ FİLM VE DİZİLERİ İZLEMESİ İÇİNŞİMDİ SIRA SİZDE BİZE SAHİP ÇIKIN
ÇÜNKİ BİZ İŞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ VE BU NEDENLEDE SIKINTI YAŞIYORUZ
LÜTFEN BU UCUZ İŞLERİ YAPTIRANLARI VE BUNA SES ÇIKARTMAYAN
KANALLARI ŞİDDETLE KINAYIN ÇÜNKİ BİZ MESLEĞİMİZ ADINA BU DURUMU
ŞİDDETLE KINIYORUZ.
TÜRKİYE SESSİZ KALMASIN!

SES-BİR YÖNETİM KURULU
GENEL MERKEZ

2005 Yılında Ses Bir’den Yapılan Basın Açıklaması

sesbir-afis