Tarkan Belgesel Seslendirdi

tarkan-dublaj

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarkan, National Geographic Channel’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük prodüksiyon olan “Büyük Göçler” serisinin Türkçe versiyonu seslendirildi.

26 Eylül-5 Ekim arasında belgeselin çekimlerinin bir bölümünün yapıldığı Kenya’ya bir gezi gerçekleştirdi.
Gezi sırasında National Geographic Channel yöneticileri ve belgesel yapımcılarıyla bir araya gelen Tarkan, çekimler için kurulan kampta tüm ekiple birlikte 8 gün geçirdi.
İlk gösterimi 7 Kasımda tüm dünyada aynı anda yapılacak belgesel, Kasım ayı boyunca her pazar 21.00’de National Geographic Channel’da yayımlanacak.
Belgesel, Aralık ayında DVD olarak da satışa sunulacak.
Tarkan’ın Kenya gezisi sırasında çektiği fotoğraflar National Geographic Dergisinin Kasım sayısında da geniş yer buldu. Büyük Göçler’in kapak konusu yapıldığı Kasım sayısında ayrıca, alt metinleri Tarkan tarafından yazılan ve çekim hikayelerinin anlatıldığı 10 fotoğrafın ve Kenya gezisiyle ilgili duygu ve izlenimlerinin yer aldığı röportaj da yer aldı.
Orijinal seslendirmesi Alec Baldwin tarafından yapılan “Büyük Göçler”, milyonlarca hayvanın soylarını sürdürmek için yaptığı göçleri seyirciyle buluşturuyor.
Havada, karada, ağaçların tepesinde, sarp kayalıklarda, buzullar üzerinde ve suyun derinliklerinde yapılan çekimleriyle belgesel, gezegendeki birçok canlı türünün öyküsünü anlatıyor.

Seslendiren Anlatıcı  :  Tarkan

Seslendirme Yönetmeni : Murat Şenol

Seslendirme Stüdyo :  İmaj Stüdyoları


TARKAN BELGESEL SESLENDİRME

 


tarkan-seslendirme

Tarkan seslendirirse…

National Geographic’de Tarkan’ın seslendirdiği Büyük Göçler belgeseli geçen pazar akşamı nihayet izleyici ile buluştu. Tarkan iyi iş çıkarmış. Ama sesi, bir belgesel için fazla buğulu ve romantik… Diyor ki, “Göç etmek için doğdularrrr… Ya göç edeceklerrrr ya da öleceklerrrr… Kırılgannn kanatlarıyla kıtalara uçuyorlarrrr… Tıkırdayannn adımlarıyla durmadan yol alıyorlarrr…” Sesinde öyle koyu bir hüzün, tonlamalarında öyle kasvetli bir melodram var ki, insanın göç eden öküzler için hüngür hüngür ağlayası geliyor. Ekran başındayken “Niye göç ettiriyorsunuz bu hayvancıkları… Onlara yurtlarında iş, ekmek olanağı tanısanız ya… Kolay şey mi gurbet? Bir yiğit gurbete gitse, gör başına neler gelir?” filan diye ağıt yakmamak için zor tutuyorum kendimi. “Ahh” diyorum içten içe, “Keşke Tarkan, nefesini Toroslar’da itilip kakılan son göçerlere saklasaydı… Ya da Güneydoğu’da güvenlik gerekçesiyle köylerinden sürülenlere… Kalktı göç eyledi Afşar illeriiiii!..” Fantezi bir yana, ünlülerin belgesel seslendirmesini şiddetle destekliyorum. Belki de bugüne kadar hayatında hiç belgesel izlememiş bir genç, sırf Tarkan seslendiriyor diye ekrana takılmış ve bir anda keşfettiği bu yeni dünya sayesinde doğa sevgisiyle donanmış olabilir. YÜKSEL AYTUĞ / SABAH

 Belgesellerde Seslendirme ve Seslendirenler Devamı

BELGESEL SESLENDİRME