Frida

Frida

Frida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frida filminin konusu : Siyasi, sanatsal ve cinsel aykırılığı ile bir çok kadın için ekol halini almış Frida Kahlo’nun gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan, Selma Hayek, Alfred Molina ve Antonio Banderas gibi yıldız oyuncuların öncülüğünde hayat bulan bir başyapıt. Genç Frida’nın (Salma Hayek) acı dolu yaşamı boyunca eşi ünlü ressam Diego Riviera’ya (Alfred Molina) olan saplantılı aşkı ve evliliği sırasında fotoğraf sanatçısı Leo Trotski (Antonio Banderas) ile yaşadığı on yıllık gizli ilişkiyi konu alan yapım iki dalda Oscar kazanmıştır.

Frida filminde seslendirme yapan sanatçılar

Frida : Oya Prosçiler

Zeyno Eracar

Füsün Kokucu

Nüvit Candaner

Ödüller : Müzik ve Makyaj dallarında Oscar kazandı.
Oyuncular:
Salma Hayek (Frida Kahlo),
Mia Maestro (Cristina Kahlo),
Edward Norton (Nelson Rockefeller),
Geoffrey Rush (Leon Trotsky),
Alfred Molina (Diego Rivera).
Yönetmen: Julie Taymor
Senaryo: Clancy Sigal
Görüntü Yönetmeni: Rodrigo Prieto
Müzik: Elliot Goldenthal
Süre: 118 dk.
Türü: Dram, biyografi
Yapım: 2002 Amerikan
Gösterim Tarihi: 28 Mart 2003
Yıl 1922. Frida Kahlo, Meksika’da yaşayan bir öğrencidir. En büyük ilgi alanlarından biri bölgenin ünlü ressamlarından olan Diego Rivera’nın eserlerini incelemektir. Aynı zamanda ressama gizli bir aşk da duymaktadır.
Fakat korkunç bir otobüs kazası geçirir ve vücudunun birçok yerinden yara alır.

Ailesi kızlarının bir daha yürüyemeyeceğinden korkmaktadır.
Kendisine destek olacağını düşündüğü Alejandro adlı sevgilisi de yurtdışına gideceğine bildirince, Frida yapayalnız kalır. Bunun üzerine babası yatağa bağlı kaldığı dönemde zaman geçirmesi için kendisine bir resim takımı alır.
Frida, Anthony Hopkins’in oynadığı 1999 yapımı Titus ile tanınan kadın yönetmen Julie Taymor’un ikinci sinema filmi. Ancak yönetmen belki de sinemadan çok geçen sene Aslan Kral’ı Broadway tiyatrolarına uyarlaması ile tanınıyor.
Film, 1907-1954 yılları arasında yaşayan Meksikalı kadın ressam Frida Kahlo’nun hayat öyküsünü anlatıyor. 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biri olarak görülen Kahlo’nun, çocukluğunda geçirdiği hastalıktan, yaşadığı otobüs kazasına ve kendisine ihanet eden sevgilisine kadar ressamın hayatındaki birçok dönüm noktasına yer verilmiş.
Yönetmen, ressamın ruh halini perdeye yansıtmak için sıradışı görüntülere başvurmuş. Tim Burton filmlerindekine benzer olan hareket eden iskeletlerin olduğu ameliyat sahnesi ve New York’a yapılan hayali bir geziyi anlatan sahne bunlara örnek gösterilebilir.
Aslında Frida’nın yapım aşaması oldukça maceralı geçmişti. Filmin aynı zamanda yapımcısı da olan Salma Hayek, başrolü almak için Madonna ve Jennifer Lopez gibi iddialı adayları geride bırakmıştı. Ardından Miramax stüdyosu ile birçok konuda anlaşmazlık yaşandı ve bütçenin yeterli olmadığı söylendi. Senaryoyu elden geçirmesi için bir senaryo yazarına ödenecek para bulunamayınca, kadrodaki Edward Norton bunu ücretsiz yaptı.
Filmin merkezindeki ressamı canlandıran Hayek, ressama fiziksel olarak benzemesine ek olarak oyunculuğu ile de büyük övgü almıştı. Kısa süre önce, Spider Man 2’de Dr. Octopus karakterini oynayacağı açıklanan İngiliz oyuncu Alfred Molina, Hayek’in aşık olduğu ressam rolünde en az onun kadar başarılı. İkili arasındaki sahneler filmin en güçlü sahneleri arasında.
Ashley Judd, Edward Norton, Geoffrey Rush, Valeria Golino ve Antonio Banderas gibi birçok ünlü isim de yardımcı rolleri paylaşanlar arasında. Oscar kazanan müziği ve başroldeki ikilinin üstün performansı ile konu hakkında ilgi duyanlar için gayet iyi bir seçim olabilir Frida.