Salome 

Salome

Salome

 

 

 

 

 

 

Ah! Ağzını öpmeme izin vermedin Iokanan. Pekala! Onu şimdi öpeceğim. Onu birisinin olgun bir meyveyi ısırışı gibi dişlerimle ısıracağım. Ama neden bana bakmıyorsun, Iokanan? Korkunç, öfke ve hor görüyle dolu olan gözlerin şimdi kapalı. Neden kapalı? Gözlerini aç! Dilin, zehir fışkırtan kızıl bir yılan gibiydi, artık hareket etmiyor. Zehrini bana tüküren kırmızı engerek yılanı hiçbir şey söylemiyor. Tuhaf değil mi? Nasıl oluyor da kırmızı engerek yılanı artık kımıldamıyor? Bana sahip olamayacaksın, Iokanan. Beni reddettin. Bana kötü sözler söyledin. Bana bir fahişeye davranır gibi davrandın, bana, Judea Prensesi, Herodias’ın kızı Salome’ye!

Pekala, ben hala yaşıyorum, ama sen öldün ve başın bana ait. Onunla ne istersem yapabilirim. Onu köpeklere ve havadaki kuşlara atabilirim.
Ah Iokanan, Iokanan, erkekler arasında tek sevdiğim erkek sendin! Öbür erkeklerin hepsi bana göre iğrençti. Ama sen güzeldin! Dünyada senin vücudun kadar beyaz hiçbir şey yoktu. Dünyada senin saçların kadar siyah hiçbir yoktu.
Neden bana bakmadın, Iokanan? Beni hiç görmedin. Eğer görseydin beni severdin. Ben seni gördüm ve sevdim. Oh, seni nasıl da sevdim!
Şimdi ben ne yapacağım, Iokanan? Ben bir prensestim ve sen beni küçük gördün. Ben bir bakireydim ve sen benim bekaretimi aldın. Ben iffetliydim ve sen benim damarlarımı ateşle doldurdun…
Ah! Ah! Neden bana bakmadın? Neden kırmızı ağzını öpmeme izin vermedin? Pekala! Onu şimdi öpeceğim.
(Oscar Wilde- Salome)

TİRATLAR