Vahşi Doğa

Vahşi Doğa

Vahşi Doğa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vahşi Doğa Animasyon Filminin Konusu :
New York Hayvanat Bahçesi’nde yaşamını sürdüren Ryan adlı yavru aslan, yanlışlıkla Afrika’ya gönderilen bir gemiye bindirilir. Onu kurtarmak için bir aslan, bir zürafa, bir anakonda yılanı, bir koala ayısı ve bir sincaptan oluşan beş kişilik ekip harekete geçer. Hayvanat Bahçesinin rahat ortamına alışmış olan sevimli dostlarımız, bu tehlikeli macera sırasında New York’un da aslında ormandan farksız bir yer olduğunu keşfedecek, vahşi ortamla tanışacaklardır.
Vahşi Doğa
Yönetmen: Steve “Spaz” Williams
Orijinal Seslendiren Sanatçılar :
Kiefer Sutherland,
James Belushi,
Janeane Garofalo,
Eddie Izzard,
Greg Cipes,
William Shatner
Yapımcılar: Clint Goldman, Beau Flynn
Senaryo: Mark Gibson, Philip Halprin, Ed Decter, John J. Strauss
Prodüksiyon Tasarımı: Chris Farmer, Kurgu: Scott Balcerek, Steven L. Wagner
Sanat Yönetmenleri: Chris Farmer, Michael E. Goldman, Müzik: Alan Silvestri
Walt Disney Pictures / UIP Filmcilik

Walt Disney Pictures’ın sunduğu bilgisayar animasyonu filmi “The Wild – Vahşi Doğa”nın yönetmenliğini, “The Mask – Maske” adlı filmdeki çalışmasıyla Oscar adaylığı alan görsel efekt uzmanı Steve “Spaz” Williams üstlendi. Hollywood’un öndegelen efekt şirketlerinden Industrial Lights & Magic (ILM) bünyesinde “The Abyss”, “Jurassic Park” ve “Terminator 2” gibi filmler için yaptığı efekt çalışmasıyla bilgisayar animasyonu kavramına öncülük eden Steve “Spaz” Williams, ayrıca çeşitli reklam filmlerinde bilgisayar animasyonu karakterler yaratmıştı.
“The Wild – Vahşi Doğa”nın seslendirme kadrosunda da birbirinden ünlü yıldızlar görev aldı. Grubun lideri saygıdeğer aslan Samson’un seslendirmesini Kiefer Sutherland yaparken, Samson’un en iyi arkadaşı olan sincap Benny’nin sesini ünlü komedyen Jim Belushi verdi. Filmin diğer karakterlerinden zeki zürafa Bridget’i Janeane Garofalo; salak anaconda yılanı Larry’i Richard Kind; kötü niyetli antilop Kazar’ı William Shatner; huysuz koala ayısı Nigel’i ise Eddie Izzard seslendirdi.
KARAKTERLER VE SES VERENLER
SAMSON – New York Hayvanat Bahçesinin efsanevi aslanı, ziyaretçilerin gözbebeğidir. Hayvanat bahçesindeki diğer hayvan dostlarını ağırlamayı, onlara bir zamanlar vahşi doğada yaşadığı tüyler ürpertici öyküleri anlatmaya bayılır. Ergenlik çağındaki oğlu Ryan da bu öyküleri dikkatle dinlemektedir. Ancak anlattığı cesaret öykülerinin ardındaki asıl gerçek bambaşkadır. Sevimli dostumuz hayatı boyunca gerçek ormanda hiç yaşamamıştır. Altın gibi bir yüreğe sahip olan ve oğlunu çok seven Samson, oğlunun hayatını kurtarmak için çıktığı tehlikeli yolculukta hiç alışkın olmadığı yepyeni bir çevre içindedir. Buna rağmen arkadaşlarına başarıyla önderlik yaparak liderlik yeteneğini gösterir. Samson’un seslendirmesini, televizyonların hit dizisi “24”ün yıldızı Kiefer Sutherland yaptı.
BENNY – New York’lu bilge bir sincap olan Benny, Samson’un en iyi arkadaşıdır. Dış görünümü ufak tefek ve çelimsizdir ama sıra sevgiye geldi mi büyük düşünmesini bilir. 4 metre boyundaki dişi zürafa Bridget’e aşıktır. Bakışlarını ona diktiği zaman kendisini dev gibi hisseder. Samson’un en sadık arkadaşıdır. Koşullar ne kadar zor olursa olsun daima Samson’un yanında yer alır. Benny karakterinin seslendirmesini, “According to Jim” adlı popüler dizinin starı Jim Belushi üstlendi.
RYAN – Samson’un asi ruhlu oğludur. Hayvanat bahçesindeki yaşam tarzından ve babasının gölgesinde kalmaktan bıkmış usanmıştır. Babasının sürekli anlattığı balta girmemiş ormanlardaki heyecana özlem duymaktadır. Kendi kükremesini vahşi ormanlarda duyurmak isteyen Ryan, vahşi hayat deneyimini yaşamaya kararlıdır. Bu uğurda hayvanat bahçesinden kaçtıktan sonra vahşi maceralarla başbaşa kalır. Asi aslan yavrusu Ryan’ın sesini, tanınmış sahne ve televizyon aktörü Greg Cipes verdi.
NIGEL – Hayvanat Bahçesinin megastarı olarak bilinen koala ayısıdır. Ziyaretçiler onu çok sevimli ve canayakın bir ayı olarak tanırlar ama o sevimli görüntünün altında son derece huysuz ve ters mizaçlı bir kişilik vardır. Oyuncak ayılara benzemesi nedeniyle, hayvanat bahçesinin diğer sakinlerinin sürekli kötü muamelesine maruz kaldığı için bu görünümünden kurtulmanın özlemini çeker. Kötü niyetli antilop lider Kazar tarafından antilopları yönetmesi için seçildiğini öğrenince durumdan hiç kuşkulanmadan kabul eder. Artık onu yepyeni bir yaşam beklemektedir. Nigel karakterinin seslendirmesi, ünlü İngiliz aktör/komedyen Eddie Izzard tarafından yapıldı.
BRIDGET – Son derece akıllı, bağımsız ruhlu, zarif görünümlü dişi zürafadır. Adeta kule gibi boyu ve olaylara pragmatik yaklaşımı sayesinde Samson’a ve kurtarma timinin diğer üyelerine önemli yardım sağlar. Balta girmemiş ormanların getirdiği fiziksel engelleri kolayca aşmakla yetinmeyip 15 santimlik küçük aşığı Benny’i başından savma konusunda da beceriklidir. 4 metrelik zürafa Bridget’in seslendirmesini üstlenen Janeane Garofalo, vokal performasında zirveye ulaştı.
KAZAR – Artık avlanan değil, avcı olmak isteyen antiloplar şebekesinin fanatik lideridir. Ormandaki yiyecek zincirinin zirvesine doğru adımlarını atarken çok farklı bir rakiple dans etmek zorunda kalır. Kötü niyetli antilop Kazar’ın seslendirmesini, popüler aktör William Shatner üstlendi.
LARRY – Hayvanat bahçesinin 7 metre boyundaki anaconda yılanıdır. Hayvanat bahçesindeki en uzun boylu hayvan olmasıyla öğünür ama zeka açısından en salağıdır. Daima esnek yapısı ve çalışkanlığı sayesinde kimi zaman direk, kimi zaman makara, kimi zaman da dönen tekerlek işlevi gördüğü için diğer hayvan dostlarına önemli katkılar sağlar. Salak anakonda yılanı Larry’nin seslendirmesini, ünlü aktör ve sahne sanatçısı Richard Kind gerçekleştirdi.
BLAG – Antilop Kazar’ın irikıyım yardımcısıdır. Patronuna karşı gizliden gizliye de olsa öfke besleyen bu dev antilopun seslendirmesini “The Emperor’s New Groove” ve “Seinfeld” dizisinden tanıdığımız Patrick Warburton yaptı.