Casuslar Köprüsü

Casuslar Köprüsü

Casuslar Köprüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Casuslar Köprüsü filminin konusu :
“Babam Rusya’ya, Soğuk Savaş sırasında Francis Gary Powers’ın vurulmasından hemen sonra bir değişim için gitti.” diyor Spielberg. “Babam ve yanındaki üç yardımcısının hayatı tehlikedeydi çünkü o sırada Sovyetler Birliği, Amerikan hükümetinin ne yaptığını kanıtlamak için düşürülen U-2 uçağının kalıntılarını ve pilotun üniformasını kamuoyuna gösterdi. Babam, birkaç Rus askeri yetkili tarafından pasaportlarının sorgulandığını ve sorgu sırasında U-2 uçağını gösteren Rus yetkilinin ‘Bakın ülkeniz bize ne yapıyor!’ diye bağırdığını anlatırdı. “
“Bu hikayeyi asla unutmadım” diye ekliyor Spielberg. “Ve bu yüzden de asla Francis Gary Powers’a ne olduğunu unutmadım.”
O günler hararetli geçen, çarpışmanın değil, bilginin önemli olduğu ve kelimelerin en büyük silah olarak kullanıldığı soğuk savaş günleriydi. “Eğil ve Korun” temalı anti-Komünist eğitim, propaganda videolarının yayınlandığı, Rosenberg davasının yarattığı korku ve kin duygusunun ülkede yaygınlaştığı, bilinmeyenden nefret edilen günlerdi. Hiç kimse güvende değildi ve bir Rus Casusu savunduğunun manşet haberi olması için özellikle çok tehlikeli zamanlardı.
Tarihsel olaylardan esinlenilmiş bir James Donovan hikâyesi olan bir Fox Pictures / DreamWorks Pictures yapımı, dramatik gerilim türündeki film “Casuslar Köprüsü” , Brooklyn’de bir sigorta avukatının kendisini bir anda Soğuk Savaşın ve Sovyetler tarafından ele geçirilen Amerikalı U-2 pilotunun değişimi için olacak pazarlığın ortasında bulmasını konu alıyor.
Üç Akademi Ödülü sahibi Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde iki Oscar ödülü bulunan Tom Hanks avukat James Donovan rolünde, ona üç Tony Ödülü ve iki Olivier Ödülü bulunan Sovyet ajanı Rudolf Aben rolündeki Mark Rylance eşlik ediyor.
1950 yıllarında soğuk savaşın henüz başlarında, Birleşik Devletler ile Sovyetler Birliği arasındaki tansiyon yükselmeye başlamıştır. Bunun üzerine FBI, New York’ta yaşayan bir Sovyet ajanı olan Rudolf Abel’i(Mark Rylance) tutuklar. Rusya’ya gizli kodlu mesajlar atmaktan suçlanan Abel ülkesine iadesini ister fakat FBI uzlaşmaya sıcak bakmaz ve federal hapishanede mahkemesini beklemesine karar verir.
Hükümet, Abel’i savunması için bağımsız bir avukat atanmasına karar verir ve Brooklyn’de bir sigorta avukatı olan James Donovan’a teklif götürür. Nuremberg davalarında savcılık görevi yapmış olmasına rağmen Donovan, bu büyüklükteki davalarda çok tecrübesiz olduğunu düşündüğü için, davayı üstlenmeye pek de istekli değildir. Ayrıca savunulması istenilmeyen birine avukatlık yapmak onu toplumda tanınır hale getirecek ve kendisini, hatta ailesini potansiyel bir tehlike altına sokacaktır.
Donovan, adaletin ilkelerini ve temel insan hakları çerçevesinde, her Amerikan vatandaşının adil bir yargılamaya tabi tutulması gerektiğini düşündüğünden Abel’i temsil etmeyi kabul eder. Savunma stratejisi hazırlanırken, iki adam arasındaki bağ güçlenir ve birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Donovan, Abel’in gücüne ve bağlılığına hayranlık duyar. Müvekkilinin ölüm cezası almasını önlemek istemektedir.
Bir süre sonra, Amerikan U-2 casus uçağı, gizli bir görevde iken Sovyet hava sahası üzerinde vurulur. Uçağın pilotu Francis Gary Powers (Austin Stowell), 10 yıl hapis cezasına çarptırılır. CIA bir yandan görevin amacını inkâr ederken, diğer yandan Powers’ın gizli bilgileri açığa çıkarabileceğinden korkmaktadır. Avukat Donovan’ın mahkemedeki etkileyici yeteneklerine şahit olan CIA özel dedektifi Hoffman (Scott Shepard), ulusal güvenliği ilgilendiren bir görev için Donovan’a ulaşır. Etkileyici öngörüsü sayesinde, kısa bir süre sonra Donovan, Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasındaki bir mahkûm değiş tokuşu için Berlin’e doğru yol alır. Berlin’e ulaşan Donovan, bir Amerikalı öğrencinin Doğu Berlin’den Batı tarafına geçmeye çalışırken tutuklandığını duyar. Donovan, CIA’in sadece pilota odaklanmasını emretmesine rağmen, geride birisini bırakmayı reddederek, hem öğrencinin hem de pilotun özgürlüğüne kavuşması için pazarlık yapmaya karar verir.
Yönetmen Steven Spielberg kariyeri boyunca sıklıkla tarihsel olayları ele almıştır. Tarihe hayranlığıyla bilinen Spielberg, Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaş yıllarında geçirdiği çocukluğunu, babasının ona anlattığı hikâyeleri ve bu yüzden hissettiği derin düşmanlık hissini hala hatırladığını söylüyor.
Casuslar Köprüsü filmini seslendiren sanatçılar :
Tom Hanks – James B. Donovan : Cem Kurtoğlu
Rudolf Abel : Fatih Özacun
Hoffman : İlham Erdoğan
Wolfgang Vogel : Savaş Özdural
Francis Gary Powers : Kerem Kobanbay
Joe Murphy : Özgür Özdural
Ivan Schischkin : Hakan Altuntaş
Seslendirme Stüdyosu: Ak’la Kara Stüdyoları
Orijinal Adı : Bridge of Spies
Casuslar Köprüsü filminin oyuncuları :
Tom Hanks,
Austin Stowell,
Amy Ryan,
Mark Rylance
Yönetmen : Steven Spielberg
Tür : Gerilim, Dram
Ülke : ABD
Gösterim Tarihi : 27 Kasım 2015