Kahraman

Khraman Hero

Kahraman
Hero

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahraman – Hero filminin konusu : Çin’in Savaşan Krallıklar döneminde ülke 7 krallığa bölünmüştür: Qin, Zhao, Han Wei, Yan, Chu ve Qi. Yıllarca bu farklı krallıklar iktidar için acımasızca savaştılar. Sonuçta halk, onlarca yıllık ölüm ve acı yaşadı. Qin Krallığı aralarında en özeliydi.Qin Kralı, Çin’in tamamını ele geçirmeye ve ilk imparator olmaya kararlıydı. Uzun süredir diğer altı krallığın suikastlerine hedef olmuştu. Tüm katil adayları arasında hiç biri üç efsanevi suikastçi Kırık Kılıç, Uçan Kar ve Gökyüzü kadar korku salmamıştı. Bu üç suikastçiyi yakalayacak kişiye Qin Kralı büyük bir güç, altın dağları ve kralın kendisiyle arkadaşlık vadediyordu. Ancak katilleri durdurmak neredeyse imkansız bir görevdi. 10 yıl boyunca kimse ödüle hak kazanamadı. Şerif “isimsiz” saraya gelip acımasız suikastçilerin silahlarını sunduğunda kral, hikayesini duymak için sabırsızlanıyordu. Sarayda kraldan sadece 10 adım uzakta oturan “isimsiz”, sıradışı hikayesini anlattı: 10 yıl boyunca “isimsiz” kılıcın yolunu izleyip, çözümleyip, üç suikastçiye meydan okumaya karar verdi. Kılıç ustalığının sırlarını kullanarak isimsiz, güçlü Gökyüzü’ne korkunç bir şekilde meydan okudu. Bu zaferden sonra ünlü Uçan Kar ve Kırık Kılıç ikilisini yok etti. Bu sefer kılıcından çok daha güçlü bir silah kullandı: ikisinin birbirlerine olan sıradışı aşkını.
Kral bu merak uyandırıcı hikayenin her detayını ilgiyle dinledi. Fakat daha sonra hiç beklenmedik bir olay gerçekleşti. Kralın, isimsizin nasıl kendisiyle yüz yüze konuşmaya geldiğini anlatan farklı bir hikayesi vardı! Herşey o kadar basit değidi. Entrikanın merkezinde isimsiz var- eşsiz ormancı- ve Kral Qin, krallığın yöneticisi aralarında on adımla…
Bu on adım içinde dünyayı sarsacak bir aşk, onur ve görev hikayesi yatıyor, tarihin sınırlarını aşan bir hikaye, kahraman olmanın anlamı hakkında bir hikae. Bu destansı aşk, sadakat, kıskançlık ve entrika hikayesini canlandırmak için Kahraman, Asya’nın en ünlü ve eşsiz yeteneklerini bir araya getirdi. Uluslararası dövüş sanatları yıldızı Jet Li yıldızlar ekibinin başında “isimsiz” olarak yer alıyor. Hong Kong’un megastarları Tony Leung, Chiu Wai ve Maggie Cheung Man Yuk ödüllü performansları Wong Kar Wai’nin “In The Mood For Love” filminin hemen ardıdan, suikastçi Kırık Kılıç (Leung) ve Uçan Kar’ı (Cheung) canlandırıyorlar. Sahneye ilk çıktığı “The Road Home” da yorumlarla alkışlanan ve o zamandan beri yükselişine devam eden Zhang Ziyi, sadık hizmetkar “Ay”ıoynarken, seçkiz, kıdemli Chen Daoming güçlü Qin kralını canlandırıyor. Yükselen yıldız ve dövüş sporcusu Donnie Yen, üçüncü suikastçi “Gökyüzü”nü oynayacak.
İki kez Akademi Ödülü kazanmış yönetmen Zhang Yimou, Crouching Tiger, Hidden Dragon’un yapımcısı Bill Kong, Cannes Teknik Büyük ödülü sahibi Christopher Doyle görüntü yönetmeni olarak ve büyük başarısı “Shaolin Soccer”ın hemen ardından action yönetmeni Tony Ching Sin Tung birlikte çalışıyorlar. Akademi ödüllü kostüm tasarımcısı Emi Wada ve Akademi Ödüllü Tan Dun, yıldızlarla dolu ekibi tamamlıyorlar.

Kahraman Filminin Oyuncuları :
Jet Li (İsimsiz),
Tony Leung Chiu Wai (Suikastçi Kırık Kılıç),
Maggie Cheung Man Yuk (Uçan Kar),
Zhang Ziyi, (Sadık hizmetkar Ay),
Chen Daoming (The King Of Qin/Güçlü Qin kralı)
Donnie Yen (Üçüncü suikastçi Gökyüzü)

Menşei: Hong Kong/Çin.
Yönetmen: Zhang Yimou.
Senaryo: Zhang Yimou, Bin Wang.
Görüntü Yönetmeni: Christopher Doyle.
Müzik: Tan Dun.
Yapımcı: Zhang Yimou, Bill Kong.
Kostüm Tasarımı: Emi Wada.
Türü: Aksiyon/Drama.
Süre: 93 dk.
Gösterim Tarihi: 31 Aralık 2004