Terminatör : Kurtuluş

Terminatör Kurtuluş

Terminatör Kurtuluş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TERMINATOR: SALVATION – Terminatör : Kurtuluş filminin konusu : Yıl 2018. Mahşer Günü gelip, modern uygarlığı yıkarak geçti. Bir Terminatör ordusu kıyamet sonrası dünyada kol geziyor, terk edilmiş şehirlerde ve çöllerde saklanan insanları öldürüyor ya da yakalıyor. Ama hayatta kalan insanlardan oluşan küçük grupların organize olarak kurduğu Direniş hareketi, yeraltı sığınaklarında saklanıyor ve fırsat bulduğunda kendilerinden sayıca çok üstün düşman kuvvetlerine vuruyor.
Terminatörleri kontrol eden Skynet, 14 yıl önce bilinç kazanmış ve bir anda yaratıcılarına baş kaldırıp habersiz dünyaya nükleer kıyımı getirmiş bir yapay zekâ. Mahşer Günü’nün geldiğini gören yalnızca bir kişi var. Kaderi, insanlığın kaderiyle bağlantılı olan tek kişi: John Connor (Christian Bale).
Dünya şimdi Connor’un hayatı boyunca uyarıldığı geleceğin eşiğinde. Ama yepyeni bir şey, insanlığın bu savaşta bir şansı olduğuna dair inancını sarstı: bu garip, yeni dünyada uyanmadan önce son hatırladığı, idam sırasını beklemek olan Marcus Wright’ın (Sam Worthington) ortaya çıkışı.
Connor, Marcus’un güvenilir biri olup olmadığına karar vermek zorundadır. Ancak Connor ve Marcus, Direniş’i tamamen bitirmek için yeni stratejiler geliştiren Skynet’in bitmek bilmeyen saldırılarına karşı koyabilmek için ortak bir zeminde durmalı, Skynet’e sızıp düşmanla yüz yüze gelmelidirler.
The Halcyon Company, Wonderland Sound and Vision ortaklığında bir Moritz Borman yapımı olan McG yönetimindeki “Terminatör Kurtuluş/Terminator Salvation”’ı sunar. McG (“Charlie’s Angels,” “We Are Marshall”)’nin yönettiği filmin senaryosu John Brancato ve Michael Ferris (“Terminator 3: Rise of the Machines”)’e ait.
“Terminatör Kurtuluş/Terminator Salvation”ın yapımcılığını Moritz Borman, Jeffrey Silver, Victor Kubicek ve Derek Anderson üstlendi. Peter D. Graves, Dan Lin, Jeanne Allgood, Joel B. Michaels, Mario F. Kassar ve Andrew G. Vajna projede yürütücü yapımcı olarak yer aldılar. Filmin yardımcı yapımcılığını Chantal Feghali, ortak yapımcılığını James Middleton üstlendi.

Terminatör : Kurtuluş filminin oyuncuları ve seslendiren sanatçılar :
Christian Bale
Anton Yelchin
Sam Worthington
Moon Bloodgood
Gösterim Tarihi: 05 Haziran 2009
Yönetmen: McG
“Terminatör Kurtuluş/Terminator Salvation”ın merkezindeki insan dramı, Mahşer Günü ertesinde, bombalanmış, kıyamet sonrası Amerika’da geçer.
“Mahşer Günü’nden sonra dünyanın hikâyesini anlatıyoruz,” diyor McG. “Bu John Connor haline gelmenin, Kyle Reese haline gelmenin, Skynet’in güçlenmesinin ve son tahlilde insanlığımızın nerede yattığının hikâyesi. Bu, insanoğlunun makinelere karşı ayaklandığı bir an.”
Uzun zamandan beri vaat edilen “Terminatör” geleceğini hayata geçiren McG, gerçekliğini kaybetmemiş bir vizyon yaratmak istedi. Oyuncuları yeşil ekran önünde çekmek istemedim; onların fiziksel olarak var olan Terminatörlere tepki vermelerini istedim,” diyor yönetmen. “Atmosferin hissedilmesi içni terk edilmiş Batı Amerika’yı, zorlukları simgeleyen bir alanı kullanmak istedim. Patlayan bombalar ozon tabakasına zarar verdiği için gökyüzünün rengi değişmiş. Dünya farklı bir nitelik kazanmış; bir şeylerin ters gittiğini hemen fark ediyorsunuz.”
Halycon Company’deki ortağı Victor Kubicek’le birlikte “Terminatör” haklarının sahibi olan yapımcı Derek Anderson, “McG tanıştığımızda, sahip olduğu vizyonun bizim kafamızdakine çok yakın olduğunu anladık,” diye anımsıyor. “Bunca yetenek, öyküye karşı gösterdiği heves ve tutkuyla, onun bu film için doğru yönetmen olduğu inkâr edilemezdi,” diyor Kubicek. “Başaracağını biliyorduk.”
McG “Terminatör Kurtuluş/Terminator Salvation”ı, hayatının büyük bölümünü serinin hayranı olarak geçirdikten sonra yönetti. James Cameron tarafından yazılıp yönetilen “Terminatör/The Terminator” 1984 yılında gösterime girdi ve Arnold Schwarzenegger’in canlandırdığı Cyberdyne Sistemleri 101 T-800 Modeli’ni dünyaya tanıttı. T-800, yaratıcısı olan yapay zekâ Skynet tarafından, Direniş’in gelecekteki liderinin doğmasını engellemek için gönderiliyordu. Ancak söz konusu lider, Kyle Reese (Michael Biehn) adında bir askeri Sarah Connor (Linda Hamilton)’ı koruması ve sonunda büyüyüp Skynet’in en büyük rakibi olacak çocuğun babası olması için geçmişe yolluyordu. “İlk filmde Terminatör’le ilgili öğrendiğiniz bir şey, onun sürekli gelmeye devam eden, durdurulamaz bir canavar olduğuydu,” diyor McG, “avını sonuna kadar takip eden bir makine; paramparça olduğunda bile, siz ölene kadar durmayacaktır.”
Cameron’ın devam filmi, “Terminatör 2: Mahşer Günü/Terminator 2: Judgment Day,” 1991 yılında gösterime girdiğinde dünya çapında bir gişe fenomeni haline geldi. Sarah Connor akıl hastanesindedir ve ergenliğe ulaşmış oğlu, John Connor, kendisini karmaşık bir T-1000 Terminatör (Robert Patrick)’e karşı savunmak zorundadır. Ancak gelecekteki John Connor, küçüklüğünü koruması için yeniden programlanmış bir T-800 (Arnold Schwarzenegger) gönderir. Sarah, John ve yeni müttefikleri birlikte T-1000’i atlatmaya ve Mahşer Günü’nü engellemeye çalışırlar.