Thelma ve Louise

Thelma ve Louise

Thelma ve Louise

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar. İlk uğrak yerleri olan barda gevşeyip dansederler ve yöre erkekleriyle eğlenip hoş bir akşam geçirirler. Ancak bir adam Thelma’yı park yerine kadar izleyip tecavüze yeltenince Louise yetişip onu öldürmek zorunda kalır. Polisin kendilerine hiç bir zaman inanmayacağı paranoyasına kapılan kadınlar kaçmaya karar verirler ve bir anda kanun kaçağı durumuna düşerler. Son olaylardan kötü etkilenen Thelma kafayı toparlamak için genç bir kovboy olan J.D (Brad Pitt) ile bir gecelik ilişki yaşar ve işler daha da sarpa sarar. Yönetmen Ridley Scott’ın bu çok meşhur feminist yol filmi 1990’ların en iyi filmleri arasında çoktan yerini aldı. Bıçak Sırtı ve Alien’le birlikte yönetmenin en iyi işlerinden biri sayılan Thelma ve Louise, eşsiz bir senaryo ve kusursuz bir görüntü yönetimi ile gözalıcı bir yapım. Film 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve sonunda En İyi Özgün Senaryo ödülünü senaristi Callie Khouri’ye kazandırmıştı.
Thelma ve Louise
Oyuncular ve Seslendiren Sanatçılar :
Thelma : Selay Taşdöğen
Louise : Müge Oruçkaptan
Jimmy : Ali Ekber Diribaş
Dedektif Hal Slocumb : Aydoğan Temel
J.D. :Özgür Özdural
Darryl Dickinson : Cüneyt Cakova
Max : Mehmet Hakkı Zorlu
Harlan Puckett :Emrah Uslu
Kamyon Şoförü : Ümit Belen

Thelma ve Louise Filminin Oyuncuları :
Geena Davis (Thelma)
Susan Sarandon (Louise)
Harvey Keitel
Brad Pitt (Blucinli çocuk)
Michael Madsen
Christopher McDonald
Yönetmen: Ridley Scott
1991 En İyi Senaryo Oskar Ödülü
Yapım Tarihi: 1991
Süre: 125 dakika

İkisi de mutsuzdu. Thelma bencil ve baskıcı kocasından, Louise ise utangaç ve beceriksiz erkek arkadaşından bıkmıştı. Sıkıcı, heyecansız yaşamlarının ikinci yarısına geçmeden önce ara vermek istediler. Bastırılmış duyguları, yolda yaşadıkları özgürlüğün ateşiyle öyle bir patladı ki, çok kısa bir süre sonra enselerinde iki eyalet polisinin nefesini hissederek kaçmaya başladılar. Film bazı eleştirmenlerce “birinci sınıf yol filmi” diye nitelendirilmişti.
Ev kadınlığından sıkılan Thelma ile işinden sıkılan Louise haftasonu tatillerini geçirmek üzere arabayla yola çıkarlar. Yanlarına, birkaç kıyafet, temel ihtiyaç malzemeleri ve bir de silah alırlar. Başlangıçta herşey mükemmeldir. Ancak Arkansas’a geldiklerinde kötü bir olayla karşılaşırlar. Thelma, bir lokantanın park yerinde tecavüzle burun buruna gelir.