Venedik Taciri

Venedik Taciri

Venedik Taciri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

William Shakakespear’in aynı adlı oyunundan
uyarlanan Venedik Taciri filminin konusu
Belmont’lu genç bir hanım olan Portia’nın taliplilerinden Bassanio,
Belmont’a gitmek için gerekli parayı arkadaşı ve can dostu olan tüccar Antonio’dan
alır. Antonio, gemileri denizde olduğundan nakit para bulmadığı için
Bassanio’ya vereceği parayı Yahudi tefeci Shylock’tan borç alır.

Venedik Taciri filminde seslendirme yapan sanatçılar
Shylock : Hakan Vanlı,
Antonyo : Ali Gül,
Portia : Özden Ayyıldız,
Bassanio : Umut Tabak,
Solanio : Aziz Güngör,
Dük     : Sinan Divrik,
Hizmetçi : Sabanur Aksoy,
Lanceolot  : Ahmet Taşar,
Lorenzo   : Onur Kırış,
Nerrissa     : Dilek Gürel,
Stephano   : Mahir Özlük,
Fahişe    : Aysun Topar,
Gratiano    : Beyti Engin,
Kadın           : Ayşe Kurtel,
Salerio        : Nami Esatgil,
Gobbe        :  Gazanfer Ündüz,
Jessica      :  Güneş Özgeç,
Fahişe        : Berrin Akhasanoğlu,
Fas Prensi : Ali Çorapçı,
Tubal        : İsmail Yıldız,
Arragon : Talha Sayar,
Adam        :  Savaş Pat,
Leonardo  : Kaan Kıran,
Şeyma Ayık,

Çevirmen : Dilek Gürel
Seslendirme Yönetmeni : Ayten Özgeç

16. Yüzyıl Venedik’i: Genç asilzade Bassanio (Fiennes), gemiyle Belmont’a gidip güzel Portia’ya (Collins) evlenme teklif edebilmek için dostu Antonio’dan (Irons) borç ister. Ne var ki, Antonio’nun parası bağlıdır ve gemileri uzakta farklı farklı limanlardadır. Ellerinden Yahudi tefeci Shylock’tan (Pacino) para istemekten başka bir şey gelmez. Shylock ise o gün erken saatlerde pazarda kendisine tükürmüş olan Antonio’ya kin gütmektedir. Shylock, aslında, tüm Hıristiyanların, kendisi ve Yahudi kardeşlerini hor gördüğünün fazlasıyla farkındadır. Oysa Antonio’nun önerdiği şey ticari bir anlaşmadır, fazlası değil. Shylock ikna olur ama ancak kendi şartını ortaya koyduktan sonra: Antonio borcunu geciktirdiği takdirde, Shylock ödeme olarak onun etinden yarım kilo alacaktır. Acımasız bir anlaşmadır ama Antonio borcunu ödemekte zorluk yaşamayacağına emin olduğu için bu şartı kabul eder. Hatta, bir arkadaşlık göstergesi olarak da, Shylock’u o akşam yemeğe davet eder. Shylock isteksizce de olsa kabul eder.
Shylock’un bilmediği şey kızı Jessica’nın (Robinson) Hıristiyan asilzade Lorenzo’ya (Cox) aşık olduğudur. Shylock zaten hizmetkârı Gobbo’yu (Crook) Bassanio’ya kaptırmıştır ve Hıristiyanlara hiç sevgisi kalmamıştır. Yemeğe gittiği sırada, karanlığa ve maskelerinin ardına gizlenen Lorenzo ile arkadaşları Bassanio ve Gratiano (Marshall), Jessica’yı babasının evinden kaçırırlar. Jessica yeni hayatında kendisine yardımcı olması için babasının birikmiş parasını da alır. Lorenzo ve Jessica daha sonra Portia’nın yaşadığı Belmont’a yelken açarlar. Bu arada Belmont’ta, sürekli artan taliplerinden Portia’nın gözü korkmuştur. Hepsinin öyle ya da böyle bir eksiği vardır ama babasının belirlediği kurallara göre, doğru sandığı kimi seçerse Portia’nın kalbine ve servetine o sahip olacaktır. Şu ana kadar kimsenin bunu başaramamış olması Portia’nın yüreğine su serpmiştir. Sonra Bassanio ve grubu gelir. Genç kız görür görmez Bassanio’nun yakışıklılığından etkilenir ve onun kocası olmasını ummaya başlar. Aynı anda Gratiano’nun gözleri Portia’nın nedimesi Nerissa’ninkiyle (Goldenhersh) buluşur ve bir başka olası aşk doğar.
Bassanio vakit kaybetmeden seçimini yapar ve kurşun sandığı seçerek genç kızı kazanır. Herkes coşar, ve muhteşem bir düğün şöleni için hazırlıklar başlar. Bolca yenilir, içilir ve eğlenilir, ta ki Venedik’ten, Antonio’nun tüm gemilerini ve parasını kaybettiği haberi gelene dek. Şimdi Bassanio’nun dostunu kurtarmaya çalışmak üzere Venedik’e dönmesi gerekmektedir. Portia, Antonio’nun borcunun iki mislini yanına alması için Bassanio’ya ısrar eder. Böylece Shylock belki diyet kararından vazgeçer diye ummaktadır. Bassanio, Gratiano’yla birlikte isteksizce yola koyulur. Bu arada, Shylock hem kızını hem de dükalarını (paralarını) kaybettiği için çılgına dönmüştür. Üstüne üstlük, kızının korkunç davranışıyla ilgili söylentiler kulağına gelmiştir; sadık Tubal (Corduner) bile onu dizginleyemez. Artık, Shylock için diyet olarak Antonio’nun etini almak saplantı hâline gelmiştir. Borcunun karşılığını ne pahasına olursa olsun alacaktır.
Davası görülürken, gidişat Antonio’nun aleyhinde görünmektedir, ta ki genç ve gizemli bir doktor gelene dek. Şaşırtıcı ölçüde genç olan bu doktor ve yardımcısı davayı her iki taraf açısından da ele alırlar. İlk önce Shylock’un istediği eti almasına izin verecek gibi görünseler de sonradan bir değişiklik olur. Shylock eti alabilecektir, ama kan, sinir ya da kas almaya hakkı yoktur. Ayrıca tam olarak yarım kilo et almalıdır, bir gram az ya da çok değil. Bu gerçekleştirilmesi imkansız bir şeydir. Shylock’un kaybettiği açıktır; kaybı bu kadarla da kalmaz, mahkeme düşmanına hiç acımayan bu adama karşı kendi adaletini gösterme niyetindedir. Shylock parasının yarısından vazgeçmeye, diğer yarısını da ölünce kızına bırakmaya zorlanır. Daha da acımasızı, dininden vazgeçip, en nefret ettiği Hıristiyanlığa geçmesi şart koşulur. Bu gerçekten de çok ağır bir cezadır. Bu arada, Bassanio davranışı için doktora sonsuz teşekkürler eder ve ona ne isterse vereceğini söyler. Doktor ondan Portia’nın hediyesi olan ve asla çıkarmaması için söz aldığı yüzüğü ister. Son derece isteksizce de olsa, Bassanio böylesine minnet borcu duyduğu birinin isteğini reddedemez. Doktorun yardımcısı ise ödeme olarak Gratiano’nun yüzüğünü alır. Böylece Antonio’yu da alıp hep birlikte Belmont’a dönerler. Ama daha ortaya çıkacak bazı şeyler vardır. Hem Bassanio hem de Gratiano eşleri tarafından yüzükleri konusunda sorguya çekilince, onları verdiklerini itiraf etmek zorunda kalırlar. O zaman Portia ve Nerissa şok edici gerçeği açıklarlar: Doktor ve yardımcısı kılığına girerek Antonio’nun hayatını kurtaran onlardır. Eşleri tarafından uygun bir şekilde cezalandırıldıktan sonra, çiftler Antonio’yu bir kez daha hayatı hakkında düşünmek üzere yalnız bırakırlar. Jessica ise terk ettiği babasına duyduğu hislerle mücadele eder.

Shylock : Al Pacino
Antonio :  Jeremy Irons
Bassanio : Joseph Fiennes
Portia  : Lynn Collins
Jessica  : Zuleikha Robinson
Gratiano : Kris Marshall
Lorenzo :  Charlie Cox
Nerissa  : Heather Goldenhersh
Lancelot Gobbo : Mackenzie Crook
Salerio   : John Sessions
Solanio : Gregor Fisher
Old Gobbo Ron Cook
Tubal Allan Corduner
The Duke  : Anton Rodgers
Prince of Morocco :  David Harewood
Aragon : Antonio Gil-Martinez
Stephano : Al Weaver
Doctor Bellario : Norbert Konne
Cush : Marc Maas
German Count : Jean-Francois Wolff
English Baron : Pieter Riemens
Soldier  : Stephan Koziac
French : Nobleman Tom Leick
Franciscan Friar  : Jules Werner
Leonardo :  Tony Schiena
Clerk :  Julian Nest

Venedik Taciri Oyunundan Tiratlar